2014. október hónapban átadásra került a XVIII. kerületi SOFI Sofi-liget iskolaépületében az autizmus spektrum zavarokkal küszködő tanulók számára kialakított Snoezelen terápiás szoba, melyhez a szükséges forrást a Flextronics International Kft adományozta.
Az intézmény gyógypedagógusainak régi vágya volt, hogy a rászoruló tanulók speciális fejlesztéséhez a Snoezelen terápiát is alkalmazzák. Az átadás óta a fejlesztő szoba teljes kihasználtsággal működik. A gyermekek, szülők örömmel fogadták a különleges technikai adottságokkal rendelkező helyiséget, melyet "Csoda-kuckónak", vagy "Nyugi-szobának" is neveznek a diákok.

Milyen célt szolgál a Snoezelen terápia?

Az autizmus a társas kapcsolatok, a kommunikáció zavara és a viselkedés-szervezés rugalmatlansága. Ezek hátterében központi idegrendszeri problémák állnak. Az autista gyerekeknél érzékelési és ingerfeldolgozási nehézségek figyelhetők meg. Az átlagtól különböző érzékelési stílusok és tapasztalatok jellemzik az autista személyeket, számukra nagyon fontosak a szenzoros területekre fókuszáló terápiák, mint a Snoezelen terápia is.

A Snoezelen terápia egy Hollandiában kidolgozott program értelmileg  akadályozott, autista, halmozottan fogyatékos gyermekek részére. Lényege, hogy az érzéki észleletet serkentsék különféle ingerek (fény, hang, aroma, tapintás) nyújtásával.   Az autista, értelmileg akadályozott fiataloknak korlátozott lehetőségük van  környezetük megismerésére, öntevékeny felfedezésére. Nehézségeiket tovább súlyosbítja a kommunikációs gát fennállása. A terápia során akusztikus, vizuális, taktilis és vesztibuláris csatornákat használva történik az érzékelő rendszer sokoldalú stimulálása, speciális környezetben (fény- és aromaterápiás eszközök,   hang- illetve fénytechnikai berendezések ,  vízoszlop,   mélynyomó, tapintóelemekkel díszített faliszőnyeg, sólámpa, párologtató lámpa, fénygömb).
A saját  test  megtapasztalását,  taktilis  és kinesztetikus  ingerek biztosítását segíti elő a vízágy és a babzsák-fotelalkalmazása.

A Snoezelen terápia során fejleszthető: hallás, ízlelés, szaglás, tapintás, szem-kéz koordináció, ok-okozat kapcsolatának felismerése, kommunikáció, pihenés, passzív stimuláció, szabadidő, játék. Olyan körülmények között fejleszti a gyerek érzékszervi észlelését, hogy a tanulás jelleg egyáltalán nem kerül előtérbe. A hallás, szaglás, ízlelés, tapintás és a kommunikáció területén hozhat javulást. Eredményei: a gyermek ellazul, csökken az agresszivitása, jó hatással van a hiperaktív gyerekekre, akik ezáltal kreatívabbak lesznek,  mindez pozitív hatással van   a   tanulási helyzetekre is.

Flextronics díjátadó ünnepség a SOFI-ban: Városkép 2014.10.29

Flextronics díjátadó ünnepség a SOFI-ban:  Városkép 2014.10.